PAGDER Başkanı Selçuk Gülsün: “Sanayicilere Ek Yüklerden Kaçınılmalı!”

Granül halindeki plastik hammaddelerin farklı yöntemlerle işlenmesi sonucunda üretilmekte olan plastik ürünlerde olduğu gibi gıda ambalajları da hammaddelere farklı katkıların eklenmesi sonucu benzeri şekilde üretilmektedir.

 

Gıda ile doğrudan temas eden ambalajların üretimi için üreticiler T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili mevzuatına göre kayıt yaptırmış ve kontrole tabi işletmelerdir. Plastik ambalaj üreticilerinin ürettikleri ürünler kapsamlı testlerden geçtikten sonra piyasaya sunulmaktadır.

 

Mart 2018’e kadar bu alanda faaliyet gösteren sanayicilerin ithal ettikleri hammaddelerin T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iznine tabii olduğunu hatırlatan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün söz konusu işlemin sanayicilere zaman kaybı ve ek külfet oluşturduğunu belirtti. Plastik sektörünün itirazları sonrası yürürlükten kalkan bu uygulamanın sektör temsilcilerini memnun ettiğini belirten Gülsün; “Bugünlerde aynı uygulamanın tekrar devreye alınması adına Ticaret Bakanlığımız nezdinde girişimlerde bulunulmasını kaygıyla karşılıyoruz. Gerek Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), gerekse Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) mevzuatlarında dâhi bu tarz uygulamalar yer almıyor. Bir ürünün işlenmesi esnasında içeriği de değişmekte ve tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de mamule uygulanan migrasyon testleri halk sağlığı açısından en doğru sonuçları vermektedir” açıklamasında bulundu.

 

Ülke sanayicisinin hammaddeye erişimi önündeki bürokratik engellerin arttırılmasının, yerli üreticimizi dış rekabete açık hale getireceğinin altını çizen Gülsün “Halk sağlığının korunmasında ve gıda ürünlerinin taze saklanarak israfın önlenmesinde çok önemli fonksiyonları yerine getiren plastik ambalajlar üzerindeki denetim devam etmelidir. Fakat granül halindeki hammaddenin ithalatının izne tabi tutulması nihai ürünün gıdaya temasa uygunluğu noktasında fayda sağlamayacağı gibi sanayicilerimize de ek külfetler doğuracaktır” dedi.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

ALTIN ÜYELİK 1

Copyright , Her hakkı saklidır. plastikpazari 2016