PAGDER Başkanı Gülsün: “Petrokimya Yatırımları Son Şansımız''

Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PAGDER) duayen isimlerden oluşan Danışma Kurulu, Türkiye’nin en büyük sanayi fuarlarından biri olan 28. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı sırasında toplandı.

 

Sektör sorunlarının ele alındığı toplantının sonuçlarını değerlendiren Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Selçuk Gülsün: “2019 yılında sektörün gündemini yeni petrokimya yatırımlarında sağlanacak ilerlemeler oluşturacak” dedi.

Gelecek yıl 50. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan PAGDER’in Danışma Kurulu Toplantısı, Ömer Karadeniz’in başkanlığında gerçekleştirilirken, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan ve Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, SOCAR Türkiye Eski CEO'su Kenan Yavuz, İMES Sanayi Sitesi Başkanı Kemal Akar ve gazeteci Aslı Şafak gibi birbirinden değerli isimler toplantıya iştirak etti.

Danışma Kurulu Toplantısı’nın Özel Konuğu Aslı Şafak Oldu

 

PAGDER Danışma Kurulu’na sektör duayenlerinin yanı sıra özel konuklar da çağrılıyor. Bu dönemde de gazeteci Aslı Şafak, PAGDER Danışma Kurulu’nun özel konuğu oldu ve kurula hitaben bir konuşma gerçekleştirdi. Şafak; “Aynı şeyleri tartışarak farklı sonuçlar elde etmeyi beklemek mümkün değil. İnovasyon, katma değer, teşvik gibi geçmişten beri tartıştığımız hususları da artık değiştirip, yeni şeyler söyleyebilmeliyiz” dedi. Söylem ve tartışma konularının değişmesi gerektiğine vurgu yapan Şafak, ihracat için hiç olmadığı kadar yurtdışını hedeflemek gerektiğini vurguladı.

İSO Başkanı Bahçıvan: “Vücudun gereksinimi olan kan şu anda bünyeye girmiyor”

 

Sanayinin en önemli gündemlerinden birinin finansmanda yaşanan daralma olduğuna dikkat çeken İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, “Reel sektörün finansmanı vücudun ihtiyaç duyduğu kana benziyor. Sanayi şu anda vücudun gereksinimi olan kanı bünyeye sokamıyor. Kan hem bulunamıyor, hem de çok pahalı” ifadelerini kullandı.

PAGDER Danışma Kurulu Başkanı Karadeniz: “Sorunlar çözüm önerileri ile birlikte ele alındı”

 

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Danışma Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Karadeniz, bu yıl gerçekleştirilen Danışma Kurulu Toplantısında birbirinden değerli 84 duayen ismi ağırladıklarını belirtti. Sanayiye yön veren bu isimlerin ilettikleri hususların tek tek kayıt altına alındığını ve rapor haline getirildiğini ifade eden Karadeniz, çözüm önerileri ile birlikte ele alınan sorunları ilgili kamu kurumları ve kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşacaklarını belirtti.

 

Elektrik maliyetleri diğer bir gündem olarak öne çıkıyor

 

Toplantı sonuçları hakkında değerlendirme yapan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Selçuk Gülsün: “2019 yılında petrokimya yatırımları, enerji maliyetleri, finansman daralması ve nitelikli personel eksikliği öne çıkan konular olarak dikkat çekiyor” açıklamasında bulundu. Gülsün; “İyi tasarlanmış, monomerden polimere izlenen yolda ihtiyaçların belirlendiği, geleceği gözeten planlı petrokimya tesislerinin hayata geçirilmesi kıymetli ve önemli adımlardır. Süper teşviklerden yararlanan yeni petrokimya yatırımcılarına, yatırımlara yön verebilecek pazar bilgisi konusunda PAGDER’le temas halinde olmaya devam etmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Geniş katılımın sağlandığı PAGDER Danışma Kurulu Toplantısı’nda enerji maliyetleri öne çıkan hususlardan bir diğeri olarak dikkat çekti. Söz alan birçok sektör mensubu ağız birliği etmişçesine elektrik fiyatlarındaki rekor artışların üretimi etkilemesi hususunu hassasiyetle vurguladı.

 

PAGDER Danışma Kurulu Toplantısı’nda öne çıkan hususlar şu şekilde sıralandı:

 

  1. Ceyhan başta olmak üzere petrokimya yatırımlarının Türkiye kimya sanayinin geleceği açısından stratejik olduğu, kamunun ve özel sektörün bu konuda iş birliğini arttırması gereği,
  2. Artan elektrik maliyetleri, buna mukabil işletmelerde enerji verimliliği ve tasarrufunun arttırılması gereği,
  3. Nitelikli eğitim eksikliği ve buna bağlı olarak nitelikli personel yetiştirme problemi,
  4. Finansman maliyetlerinin yüksekliği, buna mukabil yeni finansman kaynaklarının sanayinin hizmetine sunulması gereği,
  5. Rekabet gücümüzü baltalayan hammaddede gözetim, anti-damping ve yüksek vergi uygulamalarının hammaddeler için uygulanmaması gereği.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

ALTIN ÜYELİK 1

Copyright , Her hakkı saklidır. plastikpazari 2016