Oyuncak Sektörü Sırbistan Pazarından Daha Fazla Pay Almak İstiyor

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, ihracatçı üye firmalarını yeni pazarlarla buluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda 25-27 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen Oyuncak Sektörü Sırbistan Ticaret Heyeti organizasyonunda 160’ı aşkın ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

 

İKMİB tarafından oyuncak sektörüne yönelik gerçekleştirilen 3 günlük Sırbistan Ticaret Heyeti’ne T.C. Ticaret Bakanlığı Kimya ve Özel İhracat Dairesi Başkanı Gülay Tanrıyapısı, TİM Delegesi Mehmet Uysal ve sektördeki 14 firmadan 18 sektör temsilcisi katıldı. İkili iş görüşmeleri sırasında Türkiye’nin Sırbistan Büyükelçisi Tanju Bilgiç firmaları ziyaret ederek başarılar diledi.

Katılımcı firmalar, 25 Haziran günü düzenlenen retail tur programında, Belgrad’ın önde gelen oyuncak mağazalarını yerinde ziyaret ederek pazarı tanıma fırsatı buldu. Sırbistan’ın yanı sıra Bulgaristan, Makedonya, Romanya ve Karadağ ülkelerinden de satın almacıların katıldığı ikili iş görüşmeleri, 26 Haziran tarihinde Hyatt Regency Belgrade otelde gerçekleştirildi. Söz konusu görüşmeler öncesinde, Türkiye Ticaret Müşaviri Gülçinay Mumcu, Sırbistan pazarıyla ilgili katılımcı firmalara önemli bilgiler verdi. Katılımcılar yapılan toplam 164 ikili iş görüşmesinde yeni iş bağlantıları gerçekleştirme fırsatı buldu.

“Sırbistan Ticaret Heyeti’nin oyuncak ihracatının artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, organizasyonla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “TÜİK verilerine göre ülkemizden Sırbistan’a yapılan oyuncak ihracatı son 4 yılda giderek artan bir büyüme gösteriyor. 2015 yılındaki oyuncak ihracatımız 778 bin 506 dolar iken, 2016 yılında yüzde 6 artışla 823 bin 261 dolar, 2017 yılında yüzde 17 artışla 959 bin 327 dolar ve 2018 yılında ise yüzde 20 artışla 1 milyon 153 bin 908 dolar olarak gerçekleşti. Sırbistan’ın 37,2 milyon dolarlık oyuncak ithalatında Türkiye yüzde 3 pay ile 5’inci sırada yer alıyor. Sırbistan’ın oyuncak ithalatında Çin, Çek Cumhuriyeti, Almanya ve İtalya ile rekabet ediyoruz. Bu açıdan oyuncak sektörü için büyük bir potansiyel barındıran Sırbistan’a düzenlediğimiz ticaret heyetinin ihracatımızın artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

ALTIN ÜYELİK 1

Copyright , Her hakkı saklidır. plastikpazari 2016