Doğru Standartlara Sahip Dış Cephe Malzemeleri Hayat Kurtarır

İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün çıkan yangınla birlikte binalarda kullanılan yalıtım malzemeleri tartışma konusu oldu.

 

Yangın sonrasında ortaya çıkan bilgi kirliği karşısında açıklamalarda bulunan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür; “Alev geciktirici ve yanmazlık özelliği olan, standartlara uygun üretilmiş yalıtım, cephe malzemeleri tutuşmayı zorlaştırır ve alevleri söndürüp, alevin yayılmasını geciktirir” dedi.

Yangın sonrasında konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan çevrelerce yapılan açıklamaların yerinde olmadığını ifade eden Gür, “Günümüz teknolojisi ile alev geciktiricilik özellikleri en çok arttırılan malzemeler plastik ve kompozitlerdir. Yeter ki bu ürünlerde standartlara uyulsun, yönetmelik ve tebliğlerin uygulanması denetlesin” ifadelerinde bulundu.

 

Mevzuat uygun, denetim şart!

Yangın risklerine karşı özellikle yapı malzemelerinin temel gerekliliklerinden birinin alev geciktiricilik özelliği olduğunu vurgulayan Gür: “Türkiye’nin de uyum sağladığı Avrupa Birliği’nin Yapı Malzemeleri Yönetmeliği 89/106/EEC bu konudaki hassasiyeti vurguluyor. Ülkemizde de bu kapsamda günümüz imkanlarına uygun hazırlanmış “Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik” bulunmakta. Bazı Avrupa ülkelerinde hala kullanılan demode alev geciktirici malzeme türleri ülkemiz sanayisinde kullanılmamakta olup ayrıca düşük duman ve düşük toksik gaz oluşumu sağlayan malzemeler yerli olarak Avrupa standartlarının üzerinde üretilmektedir. Bilindiği üzere yangınların yıkıcı tarafı bu duman ve toksik gaz kaynaklıdır. Tabi ki yeterli denetimin olmaması ve standart dışı üretim sektörümüzde de haksız rekabete neden olabilmektedir. Bu yüzden mevcut mevzuat ve standartların uygulanması ve buna uygun denetimlerin yapılması gerekmektedir” şeklinde değerlendirdi.

Uygun özelliklere sahip plastik malzemeler hayat kurtarıyor

Doğru standartlarla üretilmiş, yönetmeliklere uygun plastik ve kompozit malzemelerin yangın yüküne etkisi olmayacağını belirten Gür: “Zira tutuşma durumunda alev geciktirici katkılar yanmayı yavaşlatır ve çoğunlukla da alevin diğer bileşenlere sıçramasını önler. Böylece güvenli tahliye yapılabilir. İnşaat dış cephelerinde kullanılan poliüretanlar, güvenli kullanım için B2 yanmazlık sınıfına giren yanmayı geciktirici katkı maddeleri içerirler” dedi.

Günümüzde otomotiv, elektrik-elektronik ve inşaattan tekstil malzemeleri ve taşıt koltuklarına kadar birçok alanda kullanılan plastik türevlerinde yanmazlığı artırıcı yeni nesil halojen içermeyen katkı maddeleri kullanıldığını belirten Gür sözlerini şöyle tamamladı; “Alev ve parlama direncine sahip, hatta nanoboyutlu alev geciktirici takviyeler ile yeni nesil organik bazlı katkılara geçiş dönemi başlamıştır. Günümüzde plastik malzemeler sayesinde birçok yangının önüne geçilmiş, büyümeden söndürülmesine imkan kılmıştır. Yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı, alev geciktirici katkılı malzemelerin kullanımı, yangın sebepli birçok mal ve can kaybının da önüne geçmektedir.”

 

Kaynak: Pagder

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

ALTIN ÜYELİK 1

Copyright , Her hakkı saklidır. plastikpazari 2016