2018’de Kârlılık Açıklayan Clariant 2021’de Büyüme Bekliyor

Yenilikçi ve girişimci bir yaklaşımla özel kimyasallar alanında hizmet veren Clariant, 2018 yılı toplam satışlarının 6,623 milyar İsviçre Frangı (CHF) düzeyine ulaşarak 2017’deki değeri 6,377 milyar CHF’yi geride bıraktığını açıkladı.

 

Tamamı organik olan bu artış, yerel para birimi cinsinden %5 büyümeye karşılık geliyor ve Kataliz başta olmak üzere tüm İş Kollarında sağlanan ilerlemeden kaynaklanıyor. Büyümenin temelini daha yüksek hacimler ve fiyatlandırma oluşturdu.

  • Satışlar yerel para birimi cinsinden %5 artarak 6,623 milyar İsviçre Frangı (CHF) oldu
  • Olağanüstü kalemler öncesinde FAVÖK, %5 artarak 1 milyar CHF’yi geçti; FAVÖK marjı, %15,4'e yükseldi
  • Net kâr %18 artışla 356 milyon CHF oldu
  • İşletme faaliyetlerine ilişkin nakit akışı %24 artarak 530 milyon CHF’ye yükseldi
  • Hisse başına 0,55 CHF öngörülen kâr payı artışı %10 oldu

Yılın tamamında tüm bölgeler yerel para birimi cinsinden satışlardaki artışa katkıda bulundu. En büyük artış, %12 ile Güney Amerika'da görüldü. Asya satışları, büyük ölçüde Çin ve Hindistan'daki pozitif yükselişe dayalı olarak %7 arttı. Kuzey Amerika'da satışlar %5 artış gösterdi. Hem Avrupa hem de Orta Doğu ve Afrika'da ise %2 büyüme sağlandı.

 

Yılın tamamında satışlarda görülen yüksek performans; Bakım Kimyasalları, Kataliz ve Doğal Kaynaklar başta olmak üzere tüm İş Kollarındaki büyümeden kaynaklandı. Bakım Kimyasalları iş kolunda satışlar, büyük ölçüde Tüketici Bakım ürünlerinden kaynaklı olarak yerel para birimi cinsinden %7 arttı. Katalizde satışlar yine yerel para birimi cinsinden %11 gibi muazzam bir artış kaydetti. Bu alanda organik satış büyümesi %8 oldu.

 

Doğal Kaynaklar iş kolunda satışlar yerel para birimi cinsinden %8 büyürken bu büyüme önemli ölçüde Petrol ve Madencilik Hizmetleri iş kolundaki talep artışıyla İşlevsel Madenler iş kolundaki güçlü performanstan kaynaklandı. Plastikler ve Kaplamalar iş kolundaysa satışlar yerel para birimi cinsinden %1 oranında arttı. Bu artış özellikle Güney Amerika'daki kuvvetli bölgesel büyümeden kaynaklandı.

 

Olağanüstü kalemler öncesinde FAVÖK CHF cinsinden %5 artarak 1,018 milyar CHF’ye ulaştı. Aynı değer bir önceki sene 974 milyon CHF’ydi. Kârlılıktaki mutlak artış Bakım Kimyasalları ve Kataliz ile Plastikler ve Kaplamalar iş kollarından gelen olumlu katkılara dayanıyor. Olağanüstü kalemler öncesinde FAVÖK marjı, bir önceki yıla ait %15,3'ten % 15,4'e yükseldi.

 

2017 yılının tamamında 302 milyon CHF olan net kâr, %18 artışla 356 milyon CHF’ye yükseldi. Mutlak FAVÖK'teki artış, tek seferlik maliyetlerdeki düşüş ve fiili vergi oranındaki azalma da net kâr artışına destek oldu.

 

İşletme faaliyetleriyle ilişkili nakit akışı %24 artarak bir önceki yıl bulunduğu 428 milyon CHF seviyesinden 530 milyon CHF’ye yükseldi. Mutlak FAVÖK'teki artış ve net işletme sermaye yönetiminde görülen iyileşme bu yükselişin temelinde yatan faktörlerdi. 2018'in ilk yarısında ödenen 83 milyon CHF tutarındaki tek seferlik vergi uzlaşması bedeli dikkate alındığında bu olumlu gelişme daha da önem kazanıyor.

 

Net borç, 2017 sonundaki 1,539 milyar CHF seviyesinden 1,374 milyar CHF’ye indi. Performanstaki sürekli iyileşme sayesinde Yönetim Kurulu, Yıllık Genel Kurul toplantısında hisse başına 0,55 CHF düzeyinde kâr payı teklifinde bulundu. Bu, önceki yıla kıyasla %10 artışa karşılık geliyor. Bu dağıtımın, İsviçre'deki stopaj vergisinden muaf olan sermaye katkı payı yedeklerinden yapılması önerildi.

 

Clariant CEO'su Ernesto Occhiello, "Giderek zorlaşan koşullara rağmen Clariant 2018 yılında sadece satışlarını ve kârını değil, işletme faaliyetlerinden kaynaklı nakit akışlarını da büyük ölçüde artırdı. Önümüzdeki dönemde hem ilgili iş kollarımızda ortaya çıkan hem de müşterilerimizden gelen talepleri ve yine ileride karşımıza çıkacak zorlukları tespit edip yanıtlamaya devam edeceğiz. Buna bir de en iyi müşteri deneyiminin yanı sıra hız ve güven kaynaklı müşteri memnuniyeti eklenince piyasanın üzerinde bir büyüme, daha yüksek kârlılık ve daha güçlü nakit akışı sağlayacağız." şeklinde konuştu.

 

2021’de piyasanın üzerinde büyüme, daha yüksek kârlılık ve daha güçlü nakit akışı bekleniyor

Clariant; yenilikçi ve girişimci bir yaklaşımla özel kimyasallar alanında hizmet veren bir şirket. Bu doğrultuda yalnızca müşteri odaklı ürünler satmaktan fazlasını yapıyor. Doğru öncelikleri belirleyerek sektörde en iyi müşteri deneyiminin yanı sıra hız ve güven kaynaklı müşteri memnuniyeti sunmak için yoğun çaba sarf ediyoruz.

 

Müşterilerini daha başarılı kılmak isteyen Clariant, daima kazanımlar sunan yeniliklere, taklit edilmesi güç ürünlere, sürdürülebilirliğe, çabukluğa ve etik uygulamalara odaklanıyor. Ancak grup içerisindeki tüm fonksiyonlarda en üst düzey mükemmeliyeti sağladığımız zaman tatmin sağlayacak olan şirket, stratejisini eksiksiz uygulamanın başarıyı getireceğine inanıyor. Clariant, bu vesileyle piyasanın üzerinde büyüme, daha yüksek kârlılık ve daha güçlü nakit akışı hedeflerinden oluşan 2021 beklentilerini de açıkladı.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

ALTIN ÜYELİK 1

Copyright , Her hakkı saklidır. plastikpazari 2016